Междубанкови валутни преводи
- ЦКБ предлага бързо, сигурно и качествено извършване на парични трансфери в чуждестранна валута посредством S.W.I.F.T. Нареждане и получаване на междубанкови преводи във валута за страната и чужбина е възможно от всеки един офис на банката.
- Добре развитата кореспондентска мрежа от първокласни чуждестранни банки, както и квалифицираният персонал на ЦКБ гарантират бързото, точно и максимално коректно трансфериране на средства до клиенти на други банки до всяка точка по света.
- ЦКБ извършва преводи в 15 конвертируеми валути чрез кореспондентските си сметки в 22 банки в Европа, Северна Америка и Азия.
- По желание на клиента, преводи могат да се извършват и в други валути.
- Наред с рутинните преводи с 2-дневен вальор (spot), ЦКБ предлага на клиентите си възможности за бързи и експресни преводи - съответно с 1-дневен вальор (tom) и вальор - същия ден.
- Междубанковите преводи чрез S.W.I.F.T. са една от най-надеждните и бързи форми на международни разплащания - както към Вашите търговски партньори, така и към Вашите приятели и близки.
Нареждане на валутен превод
Съгласно разпоредбите на Валутния закон, Наредба N:27 и Наредба N:28 на Българска Народна Банка, при презгранични преводи за суми до 30 000 лв. или равностойността в друга валута, клиентът представя само надлежно попълнен формуляр за валутен превод на латиница.
При презграничен превод или плащане към трета страна* за суми в размер на 30 000 лв. или повече или тяхната равностойност в друга валута:
- попълнен формуляр на латиница;
- документ, удостоверяващ основанието за плащане /съгл.Наредба №28 на БНБ/ - например проф.фактура, фактура, договор;
- декларация за произход на средствата съгласно Закона за Мерките против Изпирането на ПАРИ /ЗМИП/.
При валутни преводи, извършени на територията на България не се изискват документи, удостоверяващи основанието за плащане. Клиентът следва да представи следните документи:
- попълнен формуляр на латиница;
- декларация за произход на средствата по ЗМИП – само ако преводът е над 30 000 лв.
* Документи, удостоверяващи основанието за плащане при валутни преводи се изискват само когато преводът се извършва към трета страна. Трета страна следва да се разбира като страна, която не е член на Европейския съюз /ЕС/ и не принадлежи към Европейското икономическо пространство /ЕИП/ и в която извършва дейност доставчикът на платежни услуги на получателя на превода или плащането.
За извършване на превод са необходими следните данни за получателя:
- IBAN или номер на сметка;
- Име и адрес на получателя;
- SWIFT/BIC код на банката на получателя, когато преводът е за банка в държава извън Европейското Икономическо пространство;
- Име на банката на получателя.
Съгласно Закона за мерките срещу изпиране на пари, при извършване на превод на сума, надвишаваща равностойността на 30 000 лв, се попълва и декларация за произход на средства.
Според стандартите на SWIFT са дефинирани три възможности за разпределяне на банковите комисионни при преводи във валута, наредени от сметка в ЦКБ АД:
- OUR - всички банкови комисионни са за сметка на наредителя. Това включва комисионните на банката на наредителя, на банката - посредник /кореспондент/ и на банката на бенефициента.
- SHA - комисионните на банката на наредителя са за сметка на наредителя. Комисионните на банката - посредник /кореспондент/ и тези на банката на бенефициента са за сметка на бенефициента.
- BEN - всички банкови комисионни са за сметка на бенефициента. В този случай банката на наредителя приспада своите комисиони от сумата на превода.
Таксите и комисионните, които ЦКБ АД удържа при извършване на превод във валута са съгласно Тарифа на Банката.
Получаване на превод в чуждестранна валута
За получаване на сума в чуждестранна валута е необходимо да предоставите на изпращача следните данни:
- Central Cooperative Bank PLC,Bulgaria;
- SWIFT CODE: CECBBGSF;
- Вашият IBAN номер;
- Вашите имена и адрес.