Финансов речник
- Валута
Парична единица, която стои в основата на паричната система /златна, сребърна, книжна и пр./. Обикновено под валута се разбират парите на една или друга страна.
- Валутен курс
Цена на валутата на една страна, изразена във валутата на друга страна.
- Валутен пазар
Съвкупността от валутни операции на даден пазар или пазарна зона, извършвани в определен интервал от време.
- Валутен риск
Възможните загуби за банката от колебанията в цените на валутите на международния пазар.
- Валутен СУАП /SWAP/
Покупката на една валута на спот пазара и едновременната продажба на същия обем от същата валута на форуърд пазара.
- Валутен фючърс
Договор между купувач и продавач на чуждестранни валути, който осигурява предаване на стимулираната валута на определена цена, на фиксирана дата в бъдещ период.
- Валутна обмяна
Дейността на банките, финансовите институции, брокерските къщи, т.е. на тези институции, които имат лиценз от Централната банка за обмяна на валута чрез покупка и продажба на вътрешните и международните пазари.
- Валутна операция
Споразумение между продавач и купувач за размяна на определена сума валута по договорен курс на фиксирана цена.
- Валутна опция
Договор, осигуряващ на собственика правото, но не и задължението да купи или продаде определена валута на установена цена на или преди датата на изтичане на определен срок.
- Вальор
- Датата, от която започва да тече лихва по дадена банкова сметка /текуща, депозитна, влогова, по разрешен кредит и т.н.
- Вальор /датата на получаване на средствата/
- при валутни преводи - Различаваме кореспондентски вальор и клиентски вальор. Кореспондентският вальор е ефективната дата на изпълнение на превода по банковата кореспондентска сметка. Клиентският вальор е ефективната дата на изпълнение /заверка/ на сметката на бенефициента. Обичайно клиентският вальор е работният ден, следващ кореспондентския вальор.
- при левови преводи - вальорът за банката и за клиента е една и съща дата.
- Видове чекове в зависимост от това, дали клиентът има сметка
- Поименни - при тях клиентът /издателят/ има предварително разкрита сметка при съответната банка. Това е класическият тип чекове, които се издават по т.нар. чекова сметка /checking account/.
- Предплатени чекове /pre-paid cheques/ - издават се само от финансови институции. При тях характерното е, че стойността на чека се предплаща от клиента, който не е необходимо да има сметка при съответната финансова институция. Към групата на предплатените чекове спадат чековете International Money Order /IMO/, известни още и като Global Money Order, пощенските чекове /Postal cheques/, касиерските чекове /Cashier's cheques/, а също така и пътническите чекове /Travellers cheques/.
- Видове чекове в зависимост от това, дали сумата на чека може да бъде прехвърлена в полза на друго лице или организация:
- Прехвърляеми, ордерни или още 'чекове на заповед' /negotiable, transferrable, order cheques/: По този вид чекове се допуска прехвърляне на вземането от страна на бенефициента в полза на други лица или организации. Това става чрез джиросване, като е възможно и многократно последователно джиросване на чека в рамките на срока на валидност.
- Непрехвърляеми /поименни/ чекове /non negotiable, non transferrable cheques/: Вземането по такива чекове може да се извърши само от бенефициента по чека и не може да се прехвърля на друго лице или организация. Обикновено върху чековете фигурира текст 'Not negotiable', 'Not transferrable', 'Payee's account only'. Също така, при тези чекове вместо обичайния текст 'Pay against this cheque to the order of …', е изписано само 'Pay …', или друг подобен израз, изключващ думата 'order'.
- Вътрешнобанков превод
Паричен превод, при който сметките на наредителя и бенефициента са в различни клонове на една и съща банка.
- Вътрешноклонов превод
- Паричен превод, при който сметките на наредителя и бенефициента са в един и същ банков клон.
- Виртуален ПОС терминал
Логичски дефиниран от ЦКБ терминал, който може да бъде интегриран в електронен магазин за приемане на плащане с дебитни и кредитни карти.
- Вторичен пазар
Пазар, на който инвеститорите купуват и продават съществуващите ценни книжа: държавни съкровищни бонове, облигации и други.